Nástroje na manipuláciu spoločnosti: č.1 Propaganda

Autor: Jan Novak | 2.2.2016 o 10:16 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  554x

Dnes sa pozrieme na nástroj na manipulovanie spoločnosti, v obľúbenosti druhý no časom overený a veľmi účinný.

Existuje porekadlo: "stokrát opakovaná lož sa stane pravdou". Už naši predkovia vedeli, že propaganda funguje. Poďme sa na ňu pozrieť podrobnejšie.

Dôvod prečo propaganda funguje je spôsob ako náš mozog spracúva informácie. Každú informáciu považuje za pravdivú až potom ohodnotí jej pravdivosť. Ďalšou vlastnosťou je, že vytláča negatívne spomienky. A Výsledok? Po čase zabudneme na ”negatívny”  kontext, ktorý potvrdzoval, že informácia bola nepravdivá. A môže sa stať, že informáciu budeme podvedome považovať  za správnu.

Dobre je to ilustrované na jednom pokuse z druhej svetovej vojny. Vedci chceli zlepšiť bojovú morálku vojakov a tak im púšťali rôzne propagandistické filmy o vojne. Bohužiaľ vojaci nereagovali, lebo vedeli, že je to propaganda. Bojová morálka sa nezlepšila. Po určitom čase sa vojakom z pokusnej skupiny zlepšila bojová morálka.  Podvedome začali veriť myšlienkam z filmu. Ten film sa im snažil nanútiť na 99 percent negatívnu myšlienku, že majú isť bojovať a zomrieť. Za cenu 1 percentnej pozitívnej výhody napríklad, že na nich potom letia baby a majú nejaké spoločenské postavenie.

Tak som sa nad tým zamyslel, či to mohlo v skutočnosti fungovať. Musel som smutne skonštatovať, že áno.  Je to úplne strašné. Pomocou tejto metódy dokážete nanútiť ľuďom aj úplne chorú a nesprávnu myšlienku Stačí nájsť nejaké 1 percentne pozitívum a trochu ich citovo povydierať. A aj ta najdiabolskejšia myšlienka prejde.  Na začiatku sú úplne proti, ale po čase si povedia je to OK.

Každý z nás to zažil veľakrát hlavne v reklame. Stokrát denne vidíme reklamu na výrobok s absurdným sloganom o ktorom vieme, že nie je pravdivý a aj tak si ho po čase v obchode kúpime. Pred minulými voľbami jeden politik v kuse hlásal, že nemá zmysel voliť opozíciu, lebo nedokáže vládnuť. A vyhral voľby s obrovským náskokom lebo voliči opozície aj kvôli tomuto ostali doma.

Práve teraz, ako aj v minulosti , prebiehajú ukážkové príklady tejto taktiky, či už na domácej scéne alebo celoeurópskej.  Keď sa vyslovene zlý nápad snažia pretlačiť za cenu pochybných 1 percentných výhod a citového vydierania.  Ak sa Vám bude chcieť môžete skúsiť uviesť  ďalšie konkrétne príklady v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zrušenie amnestií podporila väčšina, Mečiara podržia Smer a SNS

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

TECH

Astronómovia objavili čudné kvantové pokrútenie vo vesmíre

Zvláštny fenomén kvantovej fyzika sa objavil pri exotickej hviezde.


Už ste čítali?