Inflácia je kradnutie pomocou tlačenia nových peňazí

Autor: Jan Novak | 11.2.2016 o 14:07 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  637x

V poslednej dobe sa veľa hovorí, že treba podporiť infláciu, vytlačiť peniaze a že je to dobre. Je to však klamstvo.

Čítal som na túto tému veľmi dobrý článok, ale je strašne dlhý. Tak vyberám najzaujímavejšie myšlienky.

Najprv si zadefinujeme pojem zlodej.:

V každej väčšej skupine ľudí sa nájdu aj ľudia, ktorí síce nie sú ochotní venovať výrobe výrobkov svoje prostriedky, čas, um a námahu, no zároveň chcú tieto výrobky získať. Takíto ľudia počkajú, kým výrobky vyrobí niekto iný, a potom mu ich zoberú

Takýchto ľudí nazývame zlodeji a ich postupy, ktoré používajú na získanie výrobkov, nazývame kradnutie.

Ľudia, ktorí chcú dlhodobo úspešne kradnúť, pritom nesmú vyzerať ako zlodeji (a ani tak zvyčajne nevyzerajú) a ich činnosť nesmie vyzerať ako kradnutie. Práve preto “chytrí” zlodeji vymysleli a ešte stále vymýšľajú množstvo spôsobov na to, aby podstatu svojej činnosti zahmlili resp. dokonca aby presvedčili ostatných o jej všeobecnej prospešnosti. Vďaka tomu sú „chytrí” zlodeji schopní získavať ohromné bohatstvo a moc a „najchytrejší“ z nich často krát ovládajú priamo príslušný štát.

Teraz si uvedieme konkrétny prípad tlačenia peňazí a kradnutia.

Predpokladajme, že existuje len jediný Štát a len jediný Tovar, ktorého sa ročne vyrobí 1 milión kusov a zároveň v danom Štáte koluje 1 milión Peňazí, pričom za týchto podmienok je cena jedného Tovaru napríklad jeden Peniaz.

Čo by sa stalo v prípade, ak by sa na základe rozhodnutia Štátu zvýšilo množstvo Peňazí, ktoré v danom Štáte koluje, napríklad na 1,5 milióna Peňazí? Ku zvýšeniu množstva Peňazí v obehu by došlo tak, že Štát by natlačil pol milióna nových nekrytých „Peňazí“, za by ktoré si on (alebo niekto, komu by Štát tieto nové peniaze poskytol) kúpil polovicu všetkých Tovarov.

Prevažná časť obyvateľov daného Štátu sa však o tomto zvýšení množstva Peňazí v obehu hneď nedozvie, prípadne si nie je schopná hneď neuvedomiť jeho dôsledky a navyše nie je ani schopná odlíšiť tieto nové nekryté „Peniaze“ od tých pôvodných. Preto je spočiatku stále ochotná vymeniť svoje Tovary za pôvodnú cenu (teda jeden Tovar je spočiatku ochotná vymeniť za jeden Peniaz).

Keďže si však Štát (alebo niekto, komu by Štát tieto nové peniaze poskytol) už kúpil za nové nekryté „Peniaze“ polovicu všetkých Tovarov, tak pri cene 1 Peniaz za 1 Tovar zostáva veľké množstvo „nadbytočných“ Peňazí (rozdiel medzi pôvodným a zvýšeným množstvom Peňazí v obehu), za ktoré však už nie je možné kúpiť žiadny Tovar. Majitelia týchto „nadbytočných“ Peňazí sú preto ochotní zaplatiť za jeden Tovar viac než len jeden Peniaz (bez toho by totiž za svoje Peniaze nezískali žiadny Tovar). Majitelia Tovarov si to zakrátko všimnú a začnú požadovať za svoje Tovary vyššiu cenu než predtým.

Toto zvýšenie množstva Peňazí v obehu resp. následné zvýšenie ceny Tovaru vyjadrenej v Peniazoch sa označuje ako inflácia.

Obyčajný ľudia schudobneli a získali iba zlodeji.

„získal“ štát – kúpil tovary prakticky zadarmo a môže ich použiť tak, ako sa rozhodne (predstavitelia štátu si za ne “kúpia” napr. lojalitu voličov resp. sponzorov, a tým aj svoje budúce víťazstvo vo voľbách – a teda aj ďalšiu možnosť kradnúť).

Z dlhodobého hľadiska inflácia predstavuje:

  • znehodnotenie práce vytvárajúcej skutočné hodnoty (potrebné veci) a tým aj zníženie spoločenského oceňovania ľudí, ktorí sa živia výrobou potrebných vecí, čo samozrejme vedie ku zníženiu motivácie ľudí vytvárať skutočné hodnoty (a vytvárať ich čo najkvalitnejšie), ako aj ku zníženiu hrdosti ľudí na svoju prácu (čo má vplyv na zníženie ich sebaúcty).
  • snaha zarobiť bez práce (snaha “dobehnúť” ostatných) a následne nedôvera voči ostatným

Takto už funguje po stáročia. Podobnosť z dneškom je však zarážajúca.

Odkaz na pôvodný článok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?