Hypotekárna bublina na Slovensku.Bezdomovcom ľahko a rýchlo?

Autor: Jan Novak | 22.2.2016 o 17:06 | Karma článku: 8,68 | Prečítané:  2968x

V prvej časti opíšem aktuálny stav na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý podľa mňa zodpovedá nafukovaniu realitnej bubliny. V druhej časti sa pozrieme na možný vývoj v nasledujúcich rokoch.

Momentálne na realitnom trhu prevláda dopyt nad ponukou. Je viac ľudí, ktorý chcú byty kupovať, ako tých ktorý chcú byty predávať. To vytvára tlak na rast cien bytov. Majitelia bytov si môžu dovoliť navýšiť cenu oproti „obvyklej“ cene a byt predajú. Potom sa táto navýšená cena stane „štandardnou“ . Keď je na trhu stále dopyt tak sa cena zase zvýši. Takto to môže pokračovať dlhšiu dobu až sa ceny nehnuteľností dostanú na nereálnu úroveň. Tento proces sa nazýva nafukovanie realitnej bubliny. Proces prebieha práve na Slovensku.

Za normálnych okolností by sa rast cien v určitom bode zastavil a ceny by dokonca klesli. Alebo by rástli oveľa pomalším tempom. No dnes máme stav kde sa do ekonomiky tlačia nové peniaze  cez lacné hypotéky a nafukujú realitnú bublinu. V bode keď si väčšina uvedomí, že cena nehnuteľností je nereálna bublina praskne a nastane korekcia cien. Na to samozrejme doplatia iba obyčajný ľudia. Nie je to iba strašenie. Ilustroval by som to na nasledujúcom príklade.

Hypotéky  sú tak nízko, že aj ľudia s relatívne nízkymi príjmami na ne dosiahnu. To je obrovské riziko. Stačí aby sa úroky iba zvýšili a nenastala by žiadna veľká ekonomická kríza ani by nepraskla realitná bublina. Veľa ľudí by malo veľmi vážny problém. Pozrime sa na bežnú hypotéku:

Priemerná výška hypotéky je 75 000 EUR doba splatnosti 30 rokov.

Pri úroku 2 percenta je splátka 277eur. Kalkulacia 2

Pri úroku 4 percenta je splátka 358eur. Kalkulacia 4

Rozdiel je 81 eur.

V prípade, že rodinný rozpočet nenájde extra 81 eur, tak rodina o byt príde. Keďže bol rozpočet „natesno“ už pri nižšej splátke hypotéky.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že keď podpisuje hypotéku tak úrok 2 percentá nie je na celú dobu 30 rokov, ale len na dobu fixácie. Keď banke pred koncom fixácie nepohrozíte refinancovaním, tak Vám dá úrok vyšší .

Doteraz som popisoval skutočný stav. Scenár bude horší keď príde ekonomická kríza(veľká nezamestnanosť ,vyhodia Vás z práce, nemôžete splácať) alebo praskne realitná bublina a ECB zvýši úrokovú sadzbu. Ak by úroková sadzba ECB vyskočila banka Vám ju zvýši na hypotéke aj počas fixácie. Nebudete stíhať splácať a o svoj byt prídete. Stane sa to veľa ľudom a na trhu bude veľa bytov na predaj a začnú strácať hodnotu. Dajme tomu že ste kúpili byt za 60 tisíc eur, cena padne na 30 tisíc eur a v dražbe sa predá za 15 tisíc eur. Takže Vy dlžíte 45 tisíc eur a ste bezdomovec. Je to reálny scenár jediné čo Vás môže zachrániť je, že banky nebudú mať dosť personálnych kapacít na to, aby Vás vyhodili z bytu alebo aby Vám zabránili sa do neho vrátiť.

Čo je dosť nereálny scenár pokiaľ ide o bezprácne obohatenie určený minister by určite rýchlo našiel kapacity aby Vás z vášho bytu dostal.

Na záver ak by ste namietali, že úroková sadzba hypotéky sa nedá počas doby fixácie meniť, tak si prečítajte zmluvu. Alebo aj nie ak chcete kľukne spávať v sladkej nevedomosti. Funguje to takto:

Pri podpise zmluvy súhlasíte s obchodnými podmienkami. Tie sa môžu zmeniť, tak že budú meniť výšku úroku hypotéky počas fixácie. Ak s tým nesúhlasíte môžete hypotéku zrušiť a refinancovať u inej banky, lenže už za zvýšený úrok, takže Vám to aj tak nepomôže a skončíte na ulici. Tu je príklad z jednej nemenovanej banky:

 

Ak je podľa Úverovej zmluvy typom Úrokovej sadzby fixná Úroková sadzba, Banka môže počas Doby

fixácie zmeniť  jej výšku, ak to je dohodnuté v Úverovej  zmluve alebo v  obchodných podmienkach.

 

Ak Dlžník so zmenou obchodných podmienkach v časti týkajúcej sa jemu poskytovaného Úveru nesúhlasí, môže Úverovú zmluvu pred nadobudnutím účinnosti zmeny vypovedať s okamžitou účinnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?