Ako zvládnuť pohovor na programátora

Autor: Jan Novak | 4.4.2016 o 16:11 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1331x

Po prečítaní tohoto článku zvýšite svoje šance uspieť na pohove na programátora najmenej dvojnásobne.

Popíšem model pohovoru v amerických firmách, ktorý sa objavuje aj u nás v Európe.

Proces sa skladá zo 4 krokov.

  1. Životopis
  2. Telefonický pohovor
  3.  Programovanie na živo vo firme
  4. Otázky z oblasti algoritmov a dátových štruktúr.

Body 1 až 4 popíšem v skratke. Najdôležitejší je bod 3. Tomu sa budem venovať najviac.

K životopisu sa toho už popísalo veľa, ak si máte zapamätať jedinú vec tak nech je to táto: Životopis MUSÍ byť vždy napísaný na konkrétnu ponuku alebo na mieru danej firmy.  A to z dvoch dôvodov : musí byť na prvý pohľad jasné prečo sa na danú pozíciu hodíte. Ak je tam príliš veľa informácii podstatné sa strácajú. A druhé nebezpečenstvo je,  že všetko čo tam uvediete musíte ovládať na 100 percent. Na pohovore si potom strašne ublížite ak budete musieť povedať niečo v zmysle: Práve toto neovládam, ale na všetko ostatné som expert. Vaša dôveryhodnosť je v háji.

Teraz popíšem tu najťažšiu časť a tou je programovanie naživo. Dostanete úlohu a máte ju naprogramovať na tabuľu alebo telefonický pohovor bude prebiehať  cez skype a vy budete musieť programovať do prázdneho textového dokumentu  a človek na druhej strane bude sledovať vašu plochu.

Ak ste to nikdy nerobili bude to pre Vás veľmi ťažké. Preto je dobré si to doma na nečisto nacvičiť. Odporúčam stránku http://codingbat.com/. Je tam veľa príkladov.

Teraz si popíšeme ako to väčšinou prebieha:

Človek dostane zadanie prečíta si ho, a začne programovať, skúšajúci ho pozoruje občas sa niečo opýta, ale človek nereaguje  a na konci povie hotovo.

Tento postup je úplne zlý aj keby bolo riešenie na konci správne.

Skúšajúci chce vidieť, ako viete komunikovať pri riešení problémov a ako dokážete spolupracovať. Na druhej strane keď nevie, čo robíte nemôže Vám pomôcť ak by ste sa zasekli. Treba si ešte uvedomiť, že skúšajúci nie je Váš nepriateľ, nejde mu o to potopiť Vás. On potrebuje zistiť, kde sú vaše limity a či sa hodíte do tímu.

Teraz si ukážeme ako by taký pohovor mal prebiehať.

Dostanete úlohu, prečítate si ju. Každé riešenie predpokladá nejaké vstupné parametre alebo nejaké  obmedzenia za ktorých funguje. Tieto informácie si musíte vyjasniť zo skúšajúcim. Napríklad: Môžem predpokladať, že čísla sú nezáporné. Môžem predpokladať, že vstup je celočíselný  atď. Potom je dobré sa opýtať na okrajové podmienky alebo hraničné prípady.  Potom si bokom napíšeme ako by mal náš program fungovať pre nejaké testovacie vstupy, aby sme potvrdili spoločné porozumenie problému.

Predstavíme myšlienku na základe, ktorej budeme programovať naše riešenie. A ak nebudú žiadne pripomienky môžete začať programovať a pomaly pritom hovoriť, čo robíte. Je VEĽMI dôležité počúvať, čo sa Vás skúšajúci pýta. Lebo on sa Vás nepýta len tak :) Väčšinou Vás chce na niečo otázkou upozorniť  alebo niekam usmerniť. Ak si to nevšimnete máte  negatívny bod. Keď dokončíte svoj program je dôležité si ho odkrokovať  na nejakom vstupe a tým potvrdiť, že funguje.

Teraz prídu otázky na efektívnosť Vášho programu. Ak je správny ale mohol by byť efektívnejší  dostanete za úlohu navrhnúť jeho vylepšenie. Poprípade dostanete za úlohu doprogramovať spracovanie nejakého vstupu, ktorý  ste na začiatku vylúčili.

Na konci pohovoru bývajú jedna dve otázky z algoritmov alebo dátových štruktúr. Viac menej je to formalita. Keď máte Vysokú školu nemôžete mať žiaden problém.

Na záver: pred pohovorom si nacvičte programovanie na papier bez počítača. Potom aj programovanie do textového editora. Hlavne pri tom rozprávajte. Nesmiete byť ticho ide tu o rozhovor. Ak dodržíte tieto rady, pohovor Vám to veľmi uľahčí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?