Imigranti a Rím ako to bolo naozaj.

Autor: Jan Novak | 15.8.2016 o 13:52 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1048x

Nemám rád keď niekto podáva informácie bez kontextu a interpretuje ich jednostranne. Rád by som chýbajúci kontext doplnil. Ide o miestny článokČo sa o migrantoch môžeme naučiť zo zániku antického Ríma

Po prečítaní článku som neveril vlastným očiam. Všetko čo som sa doteraz o antickom Ríme učil boli lži? Tak som si prečítal celé dejiny starovekého Ríma v podaní Vojtecha Zamarovského. Kniha: Dejiny písané Rímom, aby som ju mohol použiť ako referenciu. Problém je, že autor článku neuviedol  veľmi dôležité fakty, ktoré ukazujú celý problém v úplne inom svetle.

Kde bol rozpor? Hlavná myšlienka článku je: Rimania dobrovoľne pustili na svoje územie imigrantov, ale spravili chybu, že sa o nich dobre nepostarali. Imigranti potom museli samozrejme plieniť rímske územie. Je to vraj nasledovania hodný príklad, len sa poučiť od rimanov a o imigrantov sa dobre postarať.

Rimania dobrovoľne pustili na svoje územie“. To mi chce niekto nahovoriť, že Rímske impérium trvajúce skoro 1000 rokov, by dobrovoľne opustilo hranice  a ešte by to považovalo za super nápad? Impérium ktoré, vyhralo vyše 100 vojen ? A neboli to jednoduché vojny. Rimania mali filozofiu, že prímerie sa uzatvára iba po víťaznej vojne. To znamenalo ,že buď porazia nepriateľa alebo budú bojovať do konca. Rimania vždy vyhrali a podmanili si celý známy svet.

Rím za svoju históriu prešiel mnohými vzburami, vnútornými nepokojmi, bojmi o moc a občianskymi vojnami. Vždy to povzbudilo nepriateľov Ríma, aby zaútočili. A Rím ich svojou armádou vždy porazil. Bez ohľadu na to, že bol až po uši v problémoch. Preto sa mi to nezdalo a mal som pravdu.

Autor článku zabudol upozorniť, že Rím v tej dobe už bol v stave klinickej smrti. Prišiel o svoju jedinú istotu a to o armádu.  Budem citovať z knihy:

Záhuba najlepších rímskych vojsk a veliteľského zboru roku 378 priviedla ríšu na okraj záhuby. Nikdy viac nedokázala rímska ríša vytvoriť armádu, ktorá by mohla zaistiť obranu hraníc. Zverila ju nájomným oddielom barbarov. Štát, ktorý zverí svoju obranu cudzincom, vydáva sa im napospas.

Tejto prehre predchádzala rada  reforiem, ktoré oslabili rímsku armádu. Rimania upustili od svojej povestnej disciplíny.

Teraz máme ucelený obraz o tom čo sa stalo. Rimania pustili na svoje územie imigrantov preto, že už nemali prostriedky ho brániť.  Nemali na výber robili už iba nevyhnutné veci aby oddialili koniec.

Je to ako keby autor pôvodného článku tvrdil, že paliatívna liečba pacienta v konečnom štádiu rakoviny funguje a je super. Len zabudol uviesť, že už nelieči príčiny choroby, len tlmí príznaky, bolesť a umožňuje podľa možnosti čo najpríjemnejšiu smrť.  A v žiadnom prípade by sa nemala používať v počiatočnom štádiu rakoviny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.


Už ste čítali?